2-6 octombrie: Festivalul Internaţional de Teatru “Poveşti” 2013 la Alba Iulia. Vezi PROGRAMUL, în ce locaţii se vor desfăşura spectacolele şi cât costă biletele

festival-teatru-povesti-300x225În perioada 2-6 octombrie la Alba Iulia se va desfăşura cea de-a VIII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru “Poveşti”, organizat de Consiliul Judeţean Alba şi Teatrul de Păpuşi Prichindel. Timp de 5 zile, iubitorii de teatru, atât copiii cât şi adulţii, se vor putea delecta cu piese celebre ce vor fi jucate în săli de teatru, la casele de cultură din oraş dar şi în aer liber. De asemenea vor putea participa la ateliere de scenografie, de improvizaţie, de construcţie şi mânuire marionete şi de actorie pentru reclamele TV, ce vor fi organizate în oraş dar şi la concerte sau expoziţii.

Biletele pentru spectacolele de teatru pot fi achiziţionate începând cu data de 20 septembrie 2013 din 3 puncte:1.Casieria Teatrului de Păpuşi Prichindel Alba Iulia (pentru toate spectacolele din program) Alba Iulia, Str. Andrei Mureşanu, nr. 3 Tel: 0258.811.752 – zilnic între orele: 10.00–18.00; 2.Casieria Casei de Cultură a Sindicatelor (doar pentru spectacolele care se joacă în această sală) Str. M. Viteazul, nr. 31, tel: 0258.815.842 – zilnic între orele: 08.00–19.00; 3.Info Point (pentru toate spectacolele din program) Alba Iulia de la Poarta a III-a a Cetăţii Alba Carolina, Galeria de afişe, zilnic între orele: 10.00–13.00 şi 16.00–19.00.

Preţul biletelor pentru adulţi este de 10 lei pentru un spectacol iar abonamentul, ce include toate spectacolele, 100 de lei. Pentru spectacolul ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă (cu Marcel Iureş) preţul biletului este de 15 lei. La spectacolele pentru copii  preţul unui bilet este de 5 lei/1 spectacol.

Festivalul International de Teatru Povesti Alba IuliaVă prezentăm mai jos programul Festivalului Internaţional de Teatru Poveşti , ediţia a VIII-a, 2013:

Miercuri, 2 octombrie 2013
10.00  ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii Arlechino Braşov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă /Club Festival (Art Cafe Downtown)
17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schiţe scenografice /Sala Teatrului de Păpuşi
17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)
19.00 POVEŞTILE RAFINATE ALE OPEREI ŞI OPERETEI
Expoziţie de costume /Teatru Liric ELENA TEODORINI Craiova /Casa de Cultură a Sindicatelor
19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul Odeon Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

JOI, 3 octombrie 2013
10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)
11.00 FRUMOASA şI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA,Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor, Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
*DESPRE ARTA PĂPUŞARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura Sedcom Libris
18.30 D’ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu Teatrul Naţional I.L.CARAGIALE,
Centrul de cercetare şi Creaţie Teatrală “Ion Sava”, Fundaţia Art Production Bucureşti
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor
20.00 MIC şI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti /Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
20.00 FIDELITATE, regia Dragoş Câmpan
Teatrul ACT Bucureşti / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

VINERI, 4 octombrie 2013
10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii şi Tineret ARIEL Tg. Mureş / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul FANI TARDINI, secţia Teatrul de Păpuşi Gulliver Galaţi / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (65 min.)
12.00 TEATRU şI CARTE
Biblioteca Judeţeană Lucian Blaga Alba / Platou Casa de Cultură a Studenţilor
Bibliobusul cu poveşti
12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU şI FILM
Discuţie deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)
18.00 SOŢUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornişteanu
Teatrul C.I.NOTTARA Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
20.00 NEÂNTELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional Sterija Vârşeţ, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)
20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producţie Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
22.00 7TH FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)
23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

SÂMBĂTĂ, 5 octombrie 2013
10.00 PRINŢUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii şi Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)
11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol
Teatrul de animaţie TĂNDĂRICĂ Bucureşti / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (50 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
* BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziţie foto Dávid Botond
* BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel, producător Libris Braşov
15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
17.00 ŞCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu
Teatrul Naţional Tg. Mureş, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)
20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul ACT Bucureşti / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)
21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI “READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenţilor (20 min)
21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenţilor (60 min.)

DUMINICĂ, 6 octombrie 2013
11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetăţii Alba Carolina
17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran
Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)
18.00 REVOLEO – FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca
Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)
19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI “READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)
20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii şi Tineret EXCELSIOR Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)
ATELIERE DE CREAŢIE 30 SEPTEMBRIE – 6 OCTOMBRIE 2013
16.00 INSTALAŢIE – PERFORMING, COSTUM – DECOR
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / Poarta a III-a a Cetăţii Alba Carolina
16.00 VIEWPOINTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizaţie / Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor
16.00 PRINŢESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcţie şi mânuire marionete / Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor

FOTO: arhivă

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325


Acest articol a fost citit de 2743 ori