Autostrada Sebeș-Turda: Demararea lucrărilor amânată cu câteva luni din cauza contestațiilor

harta-autostrada--sebes-turda-rosuConstrucția autostrăzii Sebeș-Turda nu poate demara în primăvară, așa cum anunța ministrul Dan Șova la sfârșitul anului trecut. Cum era de așteptat, rezultatul licitației a fost contestat de unele dintre firmele care au depus oferte. Amânarea lucrărilor poate dura chiar și câteva luni, în funcție de decizia Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor.

Potrivit procedurilor firmele pot depune contestație în 10 zile de la anunțarea câștigătorului. Termenul de soluţionare a contestaţiei este de 10 zile, și maximum 20 de zile pentru dosarele în cazul cărora CNSC are nevoie să solicite documente suplimentare de la autoritatea contractantă, însă decizia consiliului poate fi atacată în instanță care trebuie să dea o soluție definitivă și irevocabilă.

Câștigătorii licitației pentru proiectare și execuție la cele patru loturi ale Autostrăzii Sebes-Turda au fost anunțați la sfârșitul lunii decembrie 2013.

Ofertele câștigătoare au fost:

Lot I – 17 km – de la intrarea pe autostrada de la Lancrăm până la Pârâul Iovului – km 0+000 – km 17+000: Asocierea Impregilo SpA/Salini SpA;  Oferta: 539.488.704 lei (oferta câștigătoare de pe locul 3).

Lot II – 24,25km – de la Pârâul Iovului, via Alba Iulia, până la intrarea în municipiul Aiud – km 17+000 – km 41+250: Asocierea RCM Construzioni SRl/Imob Lux Construct SRL/Consinit SRL/Societatea de Constructii Napoca SA/ Impresa Ferrara S.N.C Di Angela & Rossella Ferrara/SC T Dancor RomConstruct SRL/SC Shelter Construct  SRL/ Associazione Cooperativa Muratori & Affini Ravenna S.C.P.A./ Schiavo & C.SpA/Eurocerad International SRL;  Oferta: 460.019.270 lei (Oferta câștigatoare de pe locul 1)

Lot III – 12,45km – de la intrarea in Aiud până la nodul de la Decea – km 41+250 – km 53+700: Asocierea Tirrena Scavi S.p.A Societa Italiana per Condotte d’Acqua S.p.A;  Oferta: 420.511.921 lei (oferta câștigatoare de pe locul 3)

Lot IV – 16,3 km – de la nodul Decea pana la intrarea in autostrada in zona Turda – km 53+700 – km 70+000: SC PORR Construct SRL/PORR Bau GmbH.  Oferta: 470.004.894 lei (oferta câștigatoare de pe locul 2)

În urma derulării procedurii de licitaţie în vederea atribuirii contractului „Proiectare şi execuţie autostrada Sebeş-Turda, Loturile 1, 2, 3, 4”, valoarea unui kilometru de autostradă este de 6 milioane euro.

În vederea atribuirii contractului pentru construcţia celor 70 de kilometri ai tronsonului de autostradă Sebeş – Turda, la licitație au fost înscrise 43 de oferte.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

16 Răspunsuri la Autostrada Sebeș-Turda: Demararea lucrărilor amânată cu câteva luni din cauza contestațiilor

  1. mda 9 ianuarie 2014 la 13:17

    Si… care sunt firmele care au contestat? Cred ca asta trebuia sa fie prima informatie din stire.

    • Horea 9 ianuarie 2014 la 15:41

      @mda

      Nu mai conteaza care sunt aceste firme!

      Dezastruos e ca se amana inceperea lucrarilor si ne-om trezi ca nu mai primim fondurile europene destinate acestei lucrari.

  2. Carcotasul 9 ianuarie 2014 la 13:21

    Unde-i Piticul Atomic, “Omul Marilor Dezastre”, sa urgenteze procedurile?

  3. Ovidiu 9 ianuarie 2014 la 17:46

    Este foarte corect si democratic sa se conteste asemenea licitatii. Cum insa s-a infiintat Ministerul Marilor Proiecte, la fel de bine se poate infiinta si o comisie de urgenta care sa solutioneze contestatiile la marile proiecte precum si judecarea acestoara in r4egim de urgenta, nu stiu exact tehnic cum, insa cu siguranta sunt oameni competenti si documentati care poat face acet lucru. Ar trebui apoi sa vina si sanctiuni, nu stiu cat de mari, ma rog asta se poate hotara in functie de ceea ce s-a contestat. Eu as merge de la penalizarea exemplara a celor din comisiile de licitatie pana la sanctionarea drastica a reclamantului, pentru ca astia nu fac altceva decat sa se incurce intre ei.

  4. Sova si Roman 9 ianuarie 2014 la 18:28

    si multi alti mancatori de …vorbe, vor fi iesiti de mult la pensie cand autostrada asta, in sfarsit va demara..

  5. ioan toma 9 ianuarie 2014 la 19:45

    …da Domnule Ovidiu, se poate cu vointa, dar trebuie vointa, iar daca tot asteptam de multa, multa vreme, demararea si finalizarea acestui proiect, ce mai conteaza de ordinul lunilor?…traiesc cu credinta ca vom circula si pe aceasta autostrada cu mare bucurie, si le multumesc tuturor celor care pun umarul in acest demers…oricare ar fi ei…la urma urmei ce mai conteaza care sunt ei…daca fac o treaba buna si pentru noi oamenii de rind…

  6. asdfsdf 9 ianuarie 2014 la 23:29

    Cred ca mi-au ramas mie niste bani de la panourile cu Marile Vrajeli si o as o incep eu ….:)))

  7. Sorin 10 ianuarie 2014 la 0:23

    Ar fi bine sa se trezeasca in ultimul ceas in legatura cu castigatorii acestia gen IMPREGILIO care dupa ce au intarziat cu un an de zile lotul 3 care era si cel mai mic din orastie – sibiu mai vreau acum sa se mai apuce de un tronson.

  8. Tibi 10 ianuarie 2014 la 11:59

    Daca aceste contestatii se vor dovedi nefondate, cei ce le-au facut ar trebui sa plateasca inatarzierile.

  9. un bautor de apa plata 10 ianuarie 2014 la 12:11

    Legea asta tampita cu “judecarea contestatiilor” in atatea amar zile trebuie sa fie amendata urgent ! Adica contestatiile sa se judece in max. 10 zile ! Si pe banii celui care contesta ! E chiar atat de greu ? Da asta se poate face doar daca onor Comisia de acordare a lucrarilor e profesionista si “curata” bre ! Asa ca mai bine o lalaim si ne dam cu stangu-n dreptu` noi insine ! Ca sa dam de lucru la avocati ! Ca nu castiga destul si fara contestatiile astea !

    • Horea 10 ianuarie 2014 la 14:25

      Nu-i “chiar atat de greu”, bautorule de apa plata (dar vinul nu-ti place?).

      Alesii nostri insa au alte treburi. Cele acute, cum e si cu contestatiile tampite, raman nerezolvate luni de zile.

  10. patriotul 10 ianuarie 2014 la 13:30

    ce naivi santeti, importante sant alegerile si cine le castiga nu autostrazile ca ei au alte mijloace de deplasar,. sau poate ma insel eu dar nu prea cred

    • Horea 10 ianuarie 2014 la 15:56

      @patriotul

      Referitor la “naivitate”, sigur ca te inseli.
      Refritor la autostrazi, poate ca ai dreptate.

  11. patriotul 10 ianuarie 2014 la 20:39

    @ horea

    ai dreptate, nu trebuia sa generalizez,ideea e ca te-ai prins

  12. Observator 11 ianuarie 2014 la 11:27

    Unde este omul MARILOR PROIECTE din Alba?
    De ce nu intervine urgent?

  13. A13 12 ianuarie 2014 la 6:44

    Deoarece face legatura intre A1 si A3 trebuie sa aiba indicele ”A13”…. sau va fi in viitor o autostrada din nordul tarii pana in sud care va fi ”A10” …. nu inteleg