FOTO: Totul despre Festivalul Internațional de Teatru “Povești” Alba Iulia, 2-6 octombrie 2013. Program, locații, bilete

Astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, la care au participat, din partea organizatorilor, Ioana Bogățan, directorul Teatrului de Păpuși Prichindel și Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba și invitatele de onoare, actritele Rodica Popescu Bitanescu si Tania Popa, a fost prezentată oficial cea de a VIII-a ediție a Festivalului International de Teatru „Povesti” din Alba Iulia.

Conferinta a avut loc la parterul cladirii CMJ, langa Poarta a III-a, unde a fost lansat și centrul de informare  al festivalului.

Rodica Popescu Bitănescu: Ne simțim extraordinar de bine, extraordinar de respectate de cei care au organizat acest festival.  Nu am întâlnit de mult un public atât de vesel, de deștept, de pe fază ca la Alba Iulia.”

Interesul albaiulienilor pentru acest eveniment s-a dovedit a fi și în acest an unul foarte ridicat, un număr important de bilete la spectacole fiind deja vândute.

 Ca de obicei la festivalul „Povești”, în fiecare dimineață se va bea „Cafeaua cu tâlc” (unde au loc întâlniri cu artiștii) și în fiecare zi se va scrie ziarul „Povești” (jurnalul zilnic al festivalului); se va scrie și pe LiterNet (cel mai important portal cultural din țară), se vor ține atelierele de teatru (scenografie, actorie, improvizație și mânuire marionete) și se va putea sta la un pahar de vorbă în clubul festivalului (Art Cafe Downtown), în fiecare seară de festival.

Anul acesta, la Alba Iulia vor ajunge nume mari ale scenei românești precum Marcel Iureș, Maia Morgenstern, Tania Popa și Cristian Pepino. Nici teatrele nu se lasă mai prejos: Teatrul ACT, Gongul din Sibiu, „Nottara”, Odeonul, nelipsitele teatre „Țăndărică” din București și „Colibri” din Craiova. De asemenea, ne vor onora cu prezența și trupele din străinătate (Elveția, Serbia), cu spectacolele lor derutant de frumoase și provocatoare.

Evenimentul este o marcă a Consiliului Județean Alba, iar ca și la celelalte 7 ediții, structura festivalului este împărțită în două. În prima parte a zilei va fi teatru pentru copii, iar seara vor avea loc spectacole pentru tineri și adulți.

Au fost pregătite patru locații pentru desfășurarea spectacolelor: Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Casa de Cultură a Sindicatelor, Casa de Cultură a Studenților și Art Cafe Downtown.

Spectacolele – în total 27 – sunt atât producții din România (București, Craiova, Sibiu, Cluj, Târgu Mureș), cât și din străinătate (Marea Britanie, Serbia).

Teatrele Odeon și ACT din București au un loc special rezervat în programul festivalului, cu spectacolele Absolut!, Iluzii și Fidelitate.

Prețul unui abonament este de 100 de lei iar prețul unui bilet este de 10 lei (5 lei pentru copii).

Biletele se vând la casieria Teatrului de Păpuși „Prichindel” și la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia și la parterul clădirii Consiliului Județean Alba, pe partea stângă după Poarta a III-a (str. Mihai Viteazu, nr. 11).

Bugetul festivalului se ridică în acest an la 480.000 de lei și este asigurat de Consiliul Județean Alba.

PROGRAM FESTIVAL:

MARȚI, 24 SEPTEMBRIE 2013, SEBEȘ 

 

18.30 TRIUNGHIUL FEMEILOR, autor Rodica Popescu Bitănescu

Editura Bunavestire Blaj / Casa de Cultură „Lucian Blaga” Sebeș

Lansare de carte (30 min.)

 

19.00 CINCI FEMEI DE TRANZIȚIE, regia Rodica Popescu Bitănescu

Teatrul Național București „I.L. Caragiale” / Casa de Cultură „Lucian Blaga” Sebeș

Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

 

 MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013

10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino

Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.)

 

11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint  

Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor

            Spectacol pentru copii (45 min.)

 

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO

Expoziţie de schițe scenografice / Sala Teatrului de Păpuşi

 

17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar

One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

 

19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI

Expoziție de costume / Teatrul Liric „Elena Teodorini” Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor

 

19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail

Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

 

ATELIERE DE CREAȚIE:  

16.00 OM, NATURĂ…

            Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România

Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie

Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

16.00  VIEWPIONTS

            Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA

Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

16.00  PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?

            Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România

Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru

10.00   SHINE ON CAMERA  

            Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA

Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

 

 JOI,  3 OCTOMBRIE 2013

10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler

Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (45 min.)

 

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi

Teatrul REGINA MARIA,  Trupa  ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor

Spectacol pentru copii (55 min.)

 

12.30  CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

            ● DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea

Lansare de carte, Editura Sedcom Libris

 

18.30 D‘ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu

Teatrul Național “I.L.Caragiale”, Centrul de cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”, Fundația Art Production București / Casa de Cultură a Sindicatelor

            Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

 

20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern    

Teatrul Evreiesc de Stat București / Casa de Cultură a Studenţilor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)

 

20.30 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan

Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi

            Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

 

 

ATELIERE DE CREAȚIE:  

16.00 OM, NATURĂ…

            Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România

Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie

Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

16.00  VIEWPIONTS

            Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA

Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

16.00  PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?

            Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România

Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru

10.00   SHINE ON CAMERA 

            Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA

Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

 

 VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013

10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan

Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.)

 

11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu

Teatrul „Fani Tardini”, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol pentru copii (65 min.)

 

12.00 TEATRU ȘI CARTE

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților

Bibliobusul cu povești

 

12.30 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM

Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu

Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor

            Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

 

20.00 NEÎNȚELEGEREA, regia Elena Ivanca

Teatrului Naţional „Sterija” Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)

 

20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu

O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.) 

 

22.00  7TH FLOWER

Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

23.00 AFTER PARTY

DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

ATELIERE DE CREAȚIE:  

16.00 OM, NATURĂ…

            Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România

Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie

Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

16.00  VIEWPIONTS

            Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA

Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

16.00  PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?

            Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România

Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru

10.00   SHINE ON CAMERA 

            Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA

Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

 

 SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013

10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov

Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (50 min.)

 

11.00 RAPUNZEL, regia Gavriil Pinte

Teatrul de animație ȚĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol pentru copii (60 min.)

 

12.30  CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

            ● BĂRBATUL INVIZIBIL

Expoziție foto Dávid Botond

            ● BLONDĂ SAU BRUNETĂ

Lansare album Silvan Stâncel

 

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ

Hotel PARC (120 min.)

 

17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristi Juncu

Teatrul Național Tg. Mureș, Compania Liviu Rebreanu / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)

 

20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

Teatrul Act București / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)

 

21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”

Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)

 

21.30 OZANA BARABANCEA & BAND

Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)

 

ATELIERE DE CREAȚIE:  

16.00 OM, NATURĂ…

            Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România

Atelier de scenografie / 30 septembrie – 6 octombrie

Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

16.00  VIEWPIONTS

            Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA

Atelier de improvizație / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

16.00  PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?

            Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România

Atelier de construcție și mânuire marionete / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru

10.00   SHINE ON CAMERA 

            Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA

Atelier de actorie pentru reclamele TV / 30 septembrie – 6 octombrie

Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

 

DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013 

11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu

Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.)  

 

12.30 CAFEAUA CU TÂLC

Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ

Hotel PARC (120 min.)

 

16.00 PREZENTARE ATELIERE

Poarta a III-a a Cetății „Alba Carolina”

 

17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertrand

Compania Jordi Bertrand Spania / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)

 

18.00 REVOLEO – FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca

Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa /

Casa de Cultură a Studenților

Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)

 

19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI „READING”

Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)

 

20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe

Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136