Ședință la IŞJ Alba – 3 inspectori școlari și încă aproape 30 de directori au fost schimbați din funcții

Consiliul de administrație al Inspectoratului Școlar Județean Alba a operat astăzi noi schimbări, atât în cadrul personalului propriu, cât și la nivelul unor unități de învățământ din județ.

Trei inspectori școlari numiți în funcții în timpul vechii conduceri a instituției au fost înlocuiți, motivul oficial fiind, ca și la schimbarea directorilor de școli sau grădinițe, încetarea detașării pe post. Neoficial, însă, se vorbește de schimbări pe criterii politice, cu atât mai mult cu cât unii dintre noii inspectori dar și o mare parte dintre cei aproape 100 de noi directori sau directori adjuncți  sunt membri sau simpatizanți ai USL.

Este vorba despre prof. Codruţa Lodroman, de la Şcoala Generală „Ion Agârbiceanu”, numită inspector pentru activităţi extraşcolare în locul prof. Antonina Panait,  prof. Alina Bud, de la Palatul Copiilor Alba Iulia, este noul inspector pentru integrare europeană şi progame comunitare în locul prof. Cristina Comaniciu, iar prof. Corina Radu de la Liceul Teoretic Teiuş, o va înlocui în funcția de inspector pentru limbi moderne pe prof. Georgeta Bădău.

Nici schimbările la nivelul conducerii unor instituții de învățământ din județ nu s-au oprit la lista anunțată săptămâna trecută pe care se aflau nu mai puțin de 70 de nume. Tot în ședința de astăzi s-a propus și aprobat schimbarea a încă aproximativ 30 de directori sau directori adjuncți. Sunt vizate atât grădinițe cât și școli generale și licee, un exemplu fiind Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia, unde prof. Carmen Ursu o va înlocui pe fosta directoare, prof. Maria Hodor.

Vom reveni cu lista completă cu toate schimbările din funcții, imediat ce aceasta va fi comunicată oficial de conducerea Inspectoratului Școlar Alba.

Ioana SFÂRLEA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0720.534.339


Acest articol a fost citit de 216 ori

24 Răspunsuri la Ședință la IŞJ Alba – 3 inspectori școlari și încă aproape 30 de directori au fost schimbați din funcții

  1. pt status Quo 20 august 2012 la 17:37

    toate cele 3 inspectoare erau varza din punct de vedere profesional.

  2. uti possidetis 20 august 2012 la 17:53

    si multi din cei instalati acum sunt verze stricate.

  3. pt. isj 20 august 2012 la 18:46

    pe aceea care se ocupa cu ,,repartizare”posturilor pe ,,sub mana” nu-i schmbati?sunt de neinlocuit?

  4. De ce ? 20 august 2012 la 22:24

    Dar oare aia care fusesera pdl-isti infocati de ce oare nu si-au dat demisia mai demult ? Nu stiu ce e aia onoare, sau nu au priceput atunci cind au fost pusi pe acele posturi ca daca pleaca partiduletul mama, tre’ sa plece si ei ? Incercau sa o mai intinda, ca poate ii uita lumea? Rusinos sa te ascunzi dupa matura, cind te numesti “TELECTUAL” !!!!

  5. calugar serban gheorghe 21 august 2012 la 0:02

    gunoaie.Cacarau cu un plagiat niste nimeni in drum .Imi este sila de de tara asta nu mai inteleg nimic suntem un popor de analfebeti nu stiu dar sper ca in noiembrie ne vom trezi

    • Ovidiu 21 august 2012 la 6:55

      Nu de tara trebuie sa-ti fie sila ci de cei care au ajuns s-o faca praf. Preblema e ca nu se trezeste nimeni in octombrie, analfabetii au nevoi de mult mai mult timp pentru trezire, asa ca mai bine te-ai detasa de situaie si le-ai da pace sa-si rupa gatul, oricum toti sunt la fel.

  6. Jurj Elena 21 august 2012 la 1:25

    Oare conteaza culoarea politica sau omul?! Nu mai e valabila zicala ,,Omul sfinteste locul,,?

    • Ovidiu 21 august 2012 la 6:56

      Ba da, e valabila, in jungla Amazoniana.

  7. A 21 august 2012 la 8:21

    oare cum a luat o nota asa mare domnisoara Alina Bud la titularizare in urma cu cativa ani? dar acum cum a primit postul de inspector? oare stie careva ca anterior anului titularizarii sale avea note foarte mici la titularizare? nu e prea batator? nu stiu exact ce s-a intamplat, dar…. prapastia e mare de la 5 sau 6 pana la 9 si ceva… asta pare suspect.

    • Antonescu 21 august 2012 la 14:54

      Draga A… Aceasta Alina Bud, fosta stirista pe la antena din Alba, are aceasta cariera fulminanta, desi ea este varza rau…deoarece da cu c…ul in populatia de la Primaria Alba. Intelegi acum?si apropos de nota dansei de la titularizare…stiai ca numai ea a concurat pe postul respectiv? deoarece ceilallti nu aveau hartia aia in plus care se cerea.Nu esti singura persoana draga A…care o monitorizeaza pe aceasta pupincuristo-oportunisto varza!

  8. alin 21 august 2012 la 13:39

    codruto ce-ti mai plac ma(s)linele

  9. isa 21 august 2012 la 13:40

    De aceea merge totul asa de bine, aici nimic nu mai e valabil, totul se schimba dupa cum bate vantul. Dar uitam –- dupa vant, ramane doar praf, nimic bun.

  10. Alexa 21 august 2012 la 16:31

    Vantul schimbarii…Daca s-ar face cu adevarat, nu doar pe criterii politice, s-ar urni ceva cu adevarat!Asa…pleaca-ai nostri, vin ai nostri, noi ramanem tot ca prostii!!Dupa calitatea unora din cei nou asezati pe “fonctii” ma indoiesc ca ceva se va schimba in bine!Poate vechile practici vor “sontacai” la inceput, pana vor prinde avant noii sefi!

  11. om realist 21 august 2012 la 19:37

    Atatea comentarii rautacioase, doar pt ca s-au schimbat politic inspectorii si directorii. Totul este politic. Referitor la ceea ce au scris A si Antonescu, cred ca este o persoana care nu s-au straduit sa faca nimic si arunca cu noroi in cineva care a incercat sa faca ceva. Este o crima ca se straduieste sa faca mai mult aceasta d-soara? Numai niste oamenii limitati dau tenta sexuala oricarei realizari. Inscrieti-va si voi in partid, si o sa ajungeti in anumite functii. F simplu! E foarte usor sa jignesti pe cineva dar e greu sa realizezi ceva in viata. O femeie care se straduieste sa reuseasca in viata i se pune eticheta de femeie usoara?Astea sunt dezavantajele cand ai o functie publica, mai ales daca esti femeie,oricine poate sa arunce cu noroi.Cei care faceti comentariile astea, incercati sa faceti mai mult pt voi decat sa monitorizati pe x si y.

  12. marco 22 august 2012 la 2:32

    Draga A si Antonescu,complecsatelor ce sunteti,care nu ati reusit nimic in viata sa faceti, numai gura este de voi,ca in rest habar nu aveti pe ce lume traiti.Se vede ce bune ati fost ca ati ajuns si voi cineva in societatea de azi,sau nu?stati ca ma insel,am uitat cat de slab sunteti pregatite si incapabile sa ocupati o functie,ca saracele nu pot mai mult.Sunteti un pericol pentru societate si o cheltuiala in plus pe care statul trebuie sa o suporte.Un sfat:REALIZATI CEL PUTIN PE JUMATATE DIN CE AU REALIZAT ALTII SI LASATI GANDURILE CARE VA CHINUIE ASA DE MULT SI NU PUTETI DORMI NOAPTEA.Cinste doamnei sau domnisoarei BUD pentru tot ceea ce a realizat pana acum si bafta in continuare.

  13. cineva 22 august 2012 la 8:13

    Pleaca ciuma portocalie si vine ciuma rosie-galbuie.Din pacate elevii,parintii si profesorii au de suferit . Nu asta este reforma,asta este cioloniada .

  14. alexandru 22 august 2012 la 8:39

    sa ma lamureasca cineva: pedelista de la mihai eminescu, sc 7-alba iulia, tovarasa marinescu, care a angajat la scoala si a creat norme pentru pedelistele de la partid mai este directoare?

  15. cineva 22 august 2012 la 8:58

    Ar trebui sa ramana,daca tinem cont de rezultatele de la capacitate ,are peste 6-7 olimpici nationali,plus 2 elevi in loturile nationale .

    • altcineva 22 august 2012 la 10:43

      Tocmai de aceea,pentru binele elevilor si al scolii,
      aceasta “extraordinara”profesoara trebuie sa revina la catedra repede!!!!!!!!!

  16. A 22 august 2012 la 15:06

    pentru MARCO. nu cumva esti Alinutza si comentezi cu un alt nume? vrei sa te scoti? stii cum e? lumea daca nu ar sti, nu ar vorbi. sau mai bine zis daca nu ar auzi, ca de stiut numai tu stii ce, cum, cat, unde si cui!!

  17. om realist 22 august 2012 la 15:37

    Ce stie lumea se numeste barfa. Haideti sa nu mai comentam absurditati pt ca d-le,d-na A sa vorbesti dupa ureche e cel mai usor. Si daca asta e ocupatia ta de baza sa, sa barfesti, inseamna ca ai mintea odihnita. Daca am dreptate, poti sa continui si te poti apuca sa scoti o carte in care sa scrii povesti, basme, de prin lume adunate, ca doar nu ai altceva de facut. Succes la scris! Cat despre cei care incearca sa faca ceva in viata, bravo lor, orice experienta noua este binevenita, totul se invata. Cat traim, invatam. Asa ca succes in continuare si nu bagati in seama rautatile unora, si altora, dragi doamne.

  18. marco 22 august 2012 la 17:48

    Bai A,a,A,a,ce-ti mai place saorma,aceasta este meseria ta de…sti tu.Nu vreau sa te jignesc ca sunt un domn,dar am auzit ca iti cam plac lucrurile sfinte…sti tu.Nu vreau sa te jignesc, dar esti o…sti tu.

  19. marco 22 august 2012 la 17:52

    Nu te rusina Aaaaaaaaaaaa,deoarece atat a fost pregatirea ta,nu poti mai mult,dar daca ai nevoie de ajutor sunt dispus sa ti-l acord,poate vei prinde si tu un post bun undeva unde…sti tu!

  20. cineva 23 august 2012 la 8:22

    Pe cand lista cu directorii schimbati ?