Trei studenţi, dintre care doi fraţi, au decedat în urma unui grav accident între Teiuş şi Alba Iulia

Miercuri, 27 iunie, lângă Oiejdea, Marcel Crişan şi Marius Crişan din Abrud, şi Cosmin Petaca, de 22 de ani, din comuna Bistra, au decedat după ce maşina în care se aflau a intrat pe contrasens şi s-a izbit frontal de o autocisternă care transporta gaz lichefiat.

Cei trei tineri se întorceau de la facultate, din Cluj-Napoca când s-a produs nenorocirea. Toţi trei aveau vârste între 20 de ani şi 25 de ani. La volanul autoturismului, marca Volkswagen Passat, se afla, se pare, Marcel Crişan, în vârstă de 20 de ani.

În imagini apare chiar vărul celor doi fraţi din Abrud, devastat în urma evenimentului la care a fost nevoit să asiste, acesta fiind printre primii ajunşi la locul accidentului.

Mesaje emoţionante au umplut paginile de facebook a celor doi fraţi prematur plecaţi dintre noi, ce au lăsat în urmă atâtea amintiri frumoase şi multă durere.

“Aţi fost foarte buni…..dar akum nu mai contează asta….. din păcate nu mai sunteţi printre noi…..Dumnezeu să vă ierte şi să vă odihnească în pace!!!…….să ne păziţi de sus….. şi condoleanţe familiei Crişan şi familiei Petaca:((”

“Vaiiii…….ce??????????????… Nu îmi vine sa creeeddd….Mariussss şi Marcelllll…vai…. DUMNEZEU SĂ VĂ IERTE…DOAMNE NU POT SA CRED….VAIII :( (:((:((:((………….NUUUUUUUUUUUUU”

foto: Marcel Crişan şi Marius Crişan, sursa: facebook

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

103 Răspunsuri la Trei studenţi, dintre care doi fraţi, au decedat în urma unui grav accident între Teiuş şi Alba Iulia

  1. Narcis 27 iunie 2012 la 20:55

    Numai teribilisti pe sosea.Isi iau permisul prin pile si cadouri.Asta le este soarta.Pe drum numa din astia dai.Pana cand domnilor?

    • bubu 27 iunie 2012 la 21:56

      Ai dreptate.

    • Rica Venturiano 27 iunie 2012 la 22:07

      Au fost colegii mei ticalosule….Erau soferi profesionisti si isi castigau singuri painea,mai mult de atata faceau si o facultate.Se grabeau sa ajunga la un examen de restanta dupa ce cu doua ore in urma dadusera altul la Cluj.De ce vorbesti cu pacat fara sa stii cu adevarat ce a creat acesta drama.Nu stii ca un ticalos de profesor,Neamtu de Electrotehnica,dupa ce incaseaza banii din filiale,examenele restante le tine numai la Cluj ca sa nu mai faca deplasarea la Alba.Copii acestia au fost la el la examen si nu i-a lasat sa plece pana la ora 14.20.La ora 16 aveau un alt examen la Alba Iulia pe care de data acesta l-au ratat.Dorinta lor de a-si bucura parintii ca sunt integralisti si nepasarea conducerii extensiei Alba Iulia de a pune examenele la Cluj pentru comoditatea profesorului Neamtu.

      • ady 28 iunie 2012 la 19:46

        Soferi profesionisti prietene ? cum plm sa fi sofer profesionist la 20 de ani …2 ani experienta nu te face sofer profesionist !!!! Nu le mai lua apararea pentru ca nu merita … puteau sa omoare si alti oameni nevinovati din cauza teribilismului !

        • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:38

          sofer profesionist inseamna sa ai si B, C si CE …te roade invidia prietene ca tu nu ai permis de profesionist? si pentru cultura ta generala ei au avut 3 exemene in aceasi zi si trebuiau sa ajunga urgent la Alba-Iulia (pentru al da pe al 3lea) scuza-ma dar nu cred ca mergeai tu cu 30 la ora si in plus nu cred ca esti in masura sa iti dai cu parerea

          • anonim 30 iunie 2012 la 20:22

            rectific 2 examene nu 3

          • Reporter 81 1 iulie 2012 la 12:36

            Da ai dreptate,cinste lor ca la varsta aceasta au reusit sa obtina toate acestea(doar sa arate parintilor),ca sunt capabilii sa reuseasca in viata.Dar vezi tu, viata nu ne iarta, cand facem erori.Personal:TOATE CONDOLEANTELE MELE,SINCERE,familiei si prietenilor lor.Din contra sper ca nenorocitul acela de NEAMTU(prof.Imoral,care nu gandeste decat la umplerea buzunarelor,sper ca acesta sa aibe pe constiinta toata viata lui,moartea acestor tineri,sa-l BANTUIE MACAR,pana va regla aceasta situatie de dute vino(alba-cluj),a tinerilor cu examene.Binenteles nu este o solutie goana aceasta,dar avand in vedere ca erau tineri,prof.NU AR FI trebuit sa-i puna pe fuga,pana acolo ca pot creea un ACCIDENT;

    • SK 28 iunie 2012 la 1:12

      hmm:-??…deci cam asa l’ai luat tu?

    • Ionela 28 iunie 2012 la 10:13

      Cum cineva poate judeca ceea ce sa intamplat??? Ce oameni rai suntem si acum. Sunt momente care din pacate sunt inevitabile si produc tragedii, din pacate sorta este imprevizibila. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace , si sa le dea multa putere parintilor. Noi oameni trebuie sa invatam sa fim mai solidari toti, nu avem dreptul sa criticam, ne ramane decat sa invatam din astfel de situati.
      Inca o data, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace…..

      • mircea 30 iunie 2012 la 0:15

        Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.
        Cu asta sint de acord.
        ,,Sunt momente care din pacate sunt inevitabile”
        Cu asta nu mai sint de acord.
        ,,Ne ramane decat sa invatam din astfel de situati”
        Ce bine ar fi sa invatam.Din pacate mereu gasim scuze,ba ca sint rele drumurile,ba ca ne grabim si ,,hirbu” ala din fata e condus de un ,,neprofesionist”…..
        mai bine intirzii decit sa nu mai ajungi niciodata.

    • Ionela 28 iunie 2012 la 10:22

      De parca tu ai fi mai bun, mai bine scutestene de comentariile tale, si spune Doamne Fereste atunci cand mergi la drum!!!! Nu ai dreptul sa critici astfel de situati, esti si suntem cei mai neindicati.
      Asa ca invata sa cunosti inainte de a critica pt ca nu esti in masura de a o face.

    • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:33

      IN PRIMUL RAND PUNE MANA PE CARTE SI MAI INCEARCA SA FI SI TU SA TE MAI CULTIVI…OTV-UL TAMPESTE….ASA CREZI TU CA AVEA PERMISU LUAT PE PILE. AI FOST TU CU EL IN MASINA SA VEZI CAT DE ,,RAU” CONDUCEA? SAU TU ACUM TE REFERI LA TINE CUM TI-AI LUAT TU PERMISU? SINCER EXISTA FOARTE MULTA RAUTATE PE LUMEA ASTA…SI INVIDIA E MARE…. AVEAU BANI SI NU ERAU FITOSI CA ALTII… ERAU 2 BAIETI MINUTATI CARE DIN PACATE ACUM NU MAI SUNT…NU CRED CA AR TREBUI SA ITI DAI TU CU PAREREA PENTRU CA HABAR NU AI CE FEL DE OMAMENI ERAU SI NICI CUM CONDUCEA MARIUS SI CAT DE BUN SOFER ERA…. MAI BINE SPUNEAI SI TU ,,CONDOLEANTE FAMILIEI” SI UN ,, DUMNEZEU SA-I IERTE” SA ITI FIE RUSINE ,,DOMNULE” NARCIS

    • steli 30 iunie 2012 la 13:02

      bn spus !!|}

  2. Player 27 iunie 2012 la 21:13

    ca sti u cum si-o luat ei permisu sau ce?…mai boi is aia de pe tiruri care nu franeaza si nu te ajuta daca te vede in impas…mai bine trec peste tine…eu zic mai bine zi sa te fereasca Dumnezeu sa treci prin ce trec parintii celor 3 copii…sofer care sa isi dea cu parerea sunt destui “destepti” asa ca tine.

    • Feneserul 28 iunie 2012 la 4:22

      @Player:deci daca pe tine te mananca-n c..r sa intri intr-o depasire si ma vezi venind cu tir-ul ,tot eu trebuie sa franez?tu ce faci?intri ca boul in mine?se vede ca ai carnet de Pitesti…

      Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!Sincere condoleante famililior indurerate!

    • Daienla 28 iunie 2012 la 11:11

      Nu cred ca suntem in masura sa comentam cele intamplate si sa cautam sa aruncam vina unii pe altii. Ma aflu in situatia de a cunoaste ambele parti vatamate, atat pe ce 2 frati, cat si pe soferul tirului, si sint sigura ca nici una dintre parti nu si-ar fi dorit asta. si sofer de tir sa fi, o constiinta are si ala, chiar daca aici nu a fost vina lui, moralul-i la pamant.

    • ady 28 iunie 2012 la 19:48

      Nu da vina pe soferii de tir prietene …. nu aveau ce cauta in fata tirului !!!!!

  3. magyar 27 iunie 2012 la 21:36

    Baiatul conducea Passat la 20 de ani. Cred ca a muncit mult la viata lui de si-a luat aceasta masina.
    De vina sunt si parintii care abia asteapta ca odraslele lor sa implineasca 18 ani, sa obtina permisul si sa le cumpere masini puternice si scumpe. Nu ca daca era intr-o Dacie 1300 nu ar fi murit. Insa tu ca parinte ar trebui sa iti cunosti copilul, sa ii stii temperamentul, sa il insotesti in cateva calatorii cu masina si sa-ti dai seama daca e suficient de copt la minte ca sa conduca masina proprie. Desigur, dupa un asemenea necaz degeaba ne dam noi aici cu parerea ca nu ajutam pe nimeni. Insa, repet: daca nu tinerii soferi, macar parintii lor sa traga invatamintele ce se cuvin in urma acestui tragic eveniment.
    Condoleante parintilor si Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!!

    • TACERE 28 iunie 2012 la 1:22

      Ungure…grija ca pe cine critici sunt romani, iar tu ar fi bine sa pui fermoar la gandire, ca sa nu mai scurga erorile.

    • andrei 28 iunie 2012 la 16:27

      ii cunosc personal pe cei doi frati si crede-ma ca aveau experienta in condus…., poate mai multi decat au altii cu 5-6 ani mai mare ca varsta lor, si nu erau acei copii inganfati de bani gata care sa se intreaca, ca is tari si mari….., dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace!!! RIP my friend’s dumnezeu sa le dea putere parintilor sa treaca peste aceasta tragedie :( ((( :( ((

    • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:44

      deci nu ma pot abtine pentru ca au fost prietenii mei si nu cred ca trebuie vorbiti de rau in primul rand de persoane care nu ii cunosc….pentru cultura voastra generala masina aia nu era a lor era a parintilor …daca maica-ta sau taica-tu ar avea passat nu l-ai conduce? ai umbla cu dacie 1300 ca tot ai tot tu dat-o exemplu? INVIDIA E MARE MAAAAAAAAAAAA MAI BINE SPUNEAI NUMA UN ,,DUMNEZEU SA-I IERTE SI SA-I ODIHNEASCA ” SI CREDE-MA ERAI MAI FILOZOF

  4. Ramona 27 iunie 2012 la 22:16

    Mai frustratilor! Ce daca au masini bune? E normal, in momentul in care oamenii isi permit. Nu faptul ca ai o masina mai buna sau mai putin buna te duce la accident. Nu toti trebuie sa lucreze o viata intreaba sa isi permita un Logan! Sunt unii care il pot obtine la 20 de ani… Incredibil cum judecati fara sa aveti habar

    • alin serban 28 iunie 2012 la 13:21

      daaa..au invatat sa fure de mici…nu vorbesc de copii astia,ca nu cred ca e cazul,ci de alde eba,hrebe si alte beizadele ..

  5. Alex 27 iunie 2012 la 22:25

    Pacat de ei, adio dragi prieteni si colegi, oameni de nadejde, oameni capabili, soferi profesionisti dar norocul nu a fost de partea lor, imi pare rau dupa voi si am sa va tin minte toata viata! Dumnezeu sa va odihneasca!

  6. yul yull 27 iunie 2012 la 22:27

    se putea sa nu vezi comm urate si aici…Doamne ca rai putem fi!!!…k au fost sau nu de vina..asta este acum…D-zeu sa-i ierte!!!…

  7. vali 27 iunie 2012 la 22:55

    mai baiatule nu fa boi pe soferi de tir ca mai boi ca amatori nu exista. de ce intrati in depasiri riscante?nu sunteti in stare stati acasa sa nu deveniniti camicaze pe sosea.ca voi am evitat destui.va bazati ca aveti masini dar regulie de circulatie tre respectate indifetent ce statut social ai sau taticul tie mare mahar

    • SK 28 iunie 2012 la 1:09

      soferul PASSAT-ului era sofer profesionist, conducea chiar ft bine, mult mai bine ca majoritatea conducatorilor auto facuti la norma!

      • Nicu 28 iunie 2012 la 14:57

        Fara a vrea sa par … totusi cat de bine poti sa stii sa conduci la varsta de 20 de ani?Chiar si profesionist daca esti cu categoriile luate?Profesionist in condus te numesti la 70 de ani poate dupa zeci de ani de condus.Imi pare rau dupa baietii astia dar totusi la 20 de ani VW Passat pentru plimbari, nu le poti spune altfel, plimbarii Cluj – Alba la exemene.Sa fim seriosi!D-zeu sa-i ierte si sa-i odihneasca!

        • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:48

          heeei daca tu ti-ai luat permisu si dupa 2 ani nu sti sa acorzi o prioritate inseamna ca toata lumea nu stie sa conduca dupa 2 ani de permis?

    • anonim 1 iulie 2012 la 18:42

      care depasire? ca masina aia nu e de gasit….deci./…..??? pe cine a depasit????????? mai bine sa se spune ca a dormit ala de la volan de la cisterna

  8. Roshu 27 iunie 2012 la 23:29

    Masina puternica,tanar+depasire riscanta=prostie=ceea ce merita!

    • Andreea 28 iunie 2012 la 13:11

      Prostie scrie pe fruntea ta si ma opresc aici ca daca-ti spun si ce meriti te superi prea tare. Probabil ai ajuns sa invidiezi un baiat tanar cu masina puternica, care nu mai exista (nici el nici masina si nici cei doi) Daca ti-am spus ca esti prost te-ai suparat dar te inteleg, nici unui prost nu-i place sa i se spuna ca-i prost.

    • alin serban 28 iunie 2012 la 13:25

      mai,chiar sa piara nu meritau,ca n-au omorat sau torturat pe nime(cred si sper!!).puteau sa scape cu viata,cam mult au platit pentru un porc de profesor unoversoar(Neamtu) de la Cluj…

    • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:49

      invidia asta…daca ai fi avut passat erai mai bun? puteai sa scrii si tu un ,,Dumnezeu sa ii ierte” ?

  9. Alex 27 iunie 2012 la 23:42

    Sa va fie rusine la toti care comenteaza aiurea si nu cunosc situatia, baietii au fost impinsi sa utilizeze viteza pentru a ajunge la alt examen la alba, erau soferi profesionisti, dar au avut nesansa asta!

    • Roshu 28 iunie 2012 la 0:30

      Nimenea nu te impinge sa depasesti viteza legala….soferi profesionisti sunt cei care stiu sa intre intr-o depasire nu agarici astia!Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in straita e o vorba veche(ptr. cei ce il invoca pe Deumnezeu)

      • anonim 1 iulie 2012 la 18:43

        care depasire????????????

  10. ioana 28 iunie 2012 la 0:18

    rusine sa va fie ca judecati niste bieti copii…indiferent care au fost circumstantele cum va puteti crede voi mai presus incat sa emiteti judecati??? oameni buni, oricand jocul asta al vietii poate inceta…cum poti sa spui “ceea ce merita?”, chiar nu ai suflet deloc? nu te gandesti deloc la suferinta celor dragi si la faptul ca poate asa e scris sa fie? daca Dumnezeu hotaraste ca ti-a sosit sfarsitul poti circula si cu 20 km/ora si tot aceeasi soarta poate surveni…sunteti niste insensibili, jur…nu va inteleg! Dumnezeu sa ii ierte si sa ii primeasca la El! El e singurul care ne poate judeca, nu sunteti voi in masura sa analizati circumstantele in care s-a petrecut tragedia din moment ce nu ati fost acolo…in loc sa ziceti Doamne fereste, voi judecati! rusine sa va fie!!!!! nu aveti suflete….Dumnezeu sa va ierte dragi copii si sa va sprijine familia in acest moment de cumpana…!

  11. alexandra 28 iunie 2012 la 0:26

    oricine ar fi fost de vina prea putin mai conteaza acum. D-zeu sa-i ierte si sa le dea putere parintilor…ar trebui sa invatam cu totii cate ceva din situatia asta groaznica

  12. leahu mihai 28 iunie 2012 la 0:55

    condoleante parintilor…. e f f f f f f tragic, pakt de tineretea lor ..Dumnnezeu sa-i ierte
    sunt cumva copii lui Simi Crisan cel cu firma de constructii? sper ca nu…

    • ani 28 iunie 2012 la 1:19

      Da, din pacate ei sunt.

  13. Cosmina 28 iunie 2012 la 1:10

    Nu cred ca avem dreptul sa judecam pe nimeni,iar referitor la faptul ca detinea o masina puternica,fiecare cat isi permite.
    Dar,asa a fost sa fie,ce ti-e si viata asta,azi esti maine nu…
    Condoleante parintilor…D-zeu sa-i ierte!

  14. TACERE 28 iunie 2012 la 1:18

    Bravo lui ca-l conducea, ce draq sunteti asa rai si ii criticati dupa ce au trecut in nefiinta, trebuia sa-l luati de urechi, cum isi permite sa conduca un Passat si nu o dacie ca voi?

  15. Alexandra 28 iunie 2012 la 2:33

    A condus masina mult mai puternica decat Passat! si da,erau masinile lui,pe care poate parintii au considerat ca le merita! nu va priveste pe voi! cat despre soferie,tinand cont ca tatal sau avea firma de constructie,i`a lassat masini de mare tonaj pe mana,fara nicio treaba,pentru ca stia ce are acassa! vorbiti toti,de plictiseala fara sa stiti defapt realitatea.Se putea intampla oricarui smecher care comenteaza pe aici fara sa aiba macar putin respect fata de persoanele care`i cunosteau pe baieti si care intr`adevar le cunosteau calitatilee! si tineti minte,niciunul din voi cand pleaca de acasa nu pleaca cu gandul…nu ma grabesc pentru ca sigur am sa patesc ceva!!!

    • Andreea 28 iunie 2012 la 16:34

      Lasa-i Alexandra ca toti se cred destepti si cu asemenea “destepti” nu iesi la capat oricat le-ai spune

  16. Alex 28 iunie 2012 la 7:05

    Atatia tampiti cu comentarii………
    Dumnezeu sa-i ierte

  17. Roshu 28 iunie 2012 la 8:23

    Ptr. astia care ii pupa-n fund,ia ganditiva cum ar fi fost daca erati voi cu o masina mica in locul camionului cu gaz lichefiat?I-ati mai fi pupat asa in dos?

    • Ioana 28 iunie 2012 la 9:11

      RUSINE sa iti fie, vorbesti fara sa ii fi cunoscut.
      Dumnezeu sa-i ierte.

      • Alex 28 iunie 2012 la 9:12

        Habar n-ai ce zici acolo…Sa nu te atinga Dumnezeu cu asa ceva ca o sa fie rau…

      • Rosshhu 28 iunie 2012 la 10:38

        Orice om sanatos la cap nu conducea cu viteza mare cum au condus ei…deci scuteste-ma ca l-am cunoscut sau nu,tie ti-ar comveni sa iti apara cineva ca si ei de pe contrasens ??

        • Alexandra 28 iunie 2012 la 10:48

          oricui ii se putea iintampla!! oricine putea fi in locul lor,chiar si tu! poate erai la fel de judecat de niste oameni de nimic! Tine`ti gura mai bine,daca nu`ti convine pastreaza pentru tine!

          • anastase 15 case 28 iunie 2012 la 13:53

            ideea e ca ei au gresit..daca omorau pe cel de pe contrasens,ar fi fost criminali..au avut noroc,intr-un fel..

          • Andreea 28 iunie 2012 la 15:43

            Sper sa nu ai si tu candva “norocul” lor, Doamne fereste! mai bine incearca sa gandesti, forteaza-te un pic, hai ca nu-i greu, macar un pic.

        • Cristina 28 iunie 2012 la 10:53

          Eu sunt de acord cu domnul Roshu.Are prefecta dreptate.Daca in locul cisternei era o familie cu Logan?

    • SIMONA C. 29 iunie 2012 la 23:58

      nu draga pupa-i tu! SA ITI FIE RUSINEEEEEE…CUM PUTETI POSTA ASA CEVA…VEZI CE FACE LIPSA LOCURILOR DE MUNCA? OAMENII NU AU DE LUCRU SI IS FAC…COMENTAND DIN PLICTISEALA

  18. abc 28 iunie 2012 la 8:23

    Bine ca n-a explodat cisterna.

  19. J.W. 28 iunie 2012 la 9:58

    Dumnezeu sa-i ierte! Erau prea tineri.

    Rusine sa va fie voua, lichelelor, cei care comentati aiurea si vorbiti de rau niste oameni care acum sunt in ceruri.

    Voi va puteti numi oameni ? Eu nu cred, sunteti niste monstrii.

    • anastase 15 case 28 iunie 2012 la 13:55

      mai,a spune lucrurilor pe nume e vorbit de rau??!!??
      Ei au gresit,au platit,dar AR FI PUTUT nenoroci si pe altii..unde e vorbitul de rau??!!??

      • Andreea 28 iunie 2012 la 15:37

        Care “ei”? toti trei au condus masina in acelasi timp? Slaba judecata ai daca consideri ca toti cei care gresesc la volan trebuie sa plateasca si in asemenea fel, vrei sa ne convingi ca tu esti soferul perfect care nu a gresit niciodata sau nici macar nu ai permis de conducere si dai cu presupusul.

  20. ana 28 iunie 2012 la 10:29

    Doamne fereste pe toata lumea de aceste tragedii!!!!Ce e in sufletul parintilor,numai ei stiu…Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste acesta nenorocire.Nu judecati asemenea situati,caci numai Dumnezeu are acest drept.

  21. DAN COSTIN 28 iunie 2012 la 11:10

    DUMNEZEU SA-I IERTE!eu unu nu i-am cunoscut personal,dar vad ca parerile sunt impartite acum ca,conducea bine sau rau nu sunt eu in masura sa spun dar totusi regulile de circulatie sunt pt toti iar faptul ca se grabeau pt 1 examen nu schimba datele problemei,parinti indurerati familii fara copii pt ce? Pacat ca erau tineri, si cu viitorul in fata, dar viteza…face victime

  22. Daniela 28 iunie 2012 la 11:37

    Nu cred ca isi au rost toate aceste comentarii rautacioase… Ar trebui sa fim mai solidari unii cu altii , nu sa cautam tot timpul sa criticam. Ma aflu in situatia de a cunoaste ambele parti implicate, atat pe cei 2 frati, cat si conducatorul cisternei… Ma simt teribil.. pana azi dimineata ma gandeam numai la cata suferinta s-a abatut asupra familiei celor 2 baieti, dar de cand am aflat cine era soferul de pe cisterna, ma gandesc la suferinta provocata si in familia acestuia. Nici unii nu ar fi vrut soarta asta, dar viata ne supune multor teste…
    Dumnezeu sa’i odihneasca in pace si sa intareasca familiile !

  23. corina 28 iunie 2012 la 12:06

    nu mai fiti rautaciosi! daca asa e sris…poti sa mergi pe strada si sa-ti cada o caramida in cap…si cine e de vina? mortul ca a trecut pe acolo, nu?? hai sa fim seriosi…lasati oamenii sa se odihneasca in pace…
    daca asa le era scris, puteau bine mersi sa mearga ei regulamentar si sa intre altul in ei…si tot se intampla….deci nu mai fiti rai…drept dovada…ca ei au fost cei care au gresit sau ma rog, soferul, poate si la indemnul celorlalti, au decedat, nu au omorat pe altii…

  24. corina 28 iunie 2012 la 12:11

    se putea sa fie si mai rau…dar ce rost mai are sa discutam acum? s-a intamplat si oricate discutii am avea noi pe acest forum tot nu-i putem aduce inapoi…mai bine fara comentarii urate, ca nu se stie cand si care e urmatorul din noi, sub orice fel…numai bine, sanatate tuturor

  25. Andreea 28 iunie 2012 la 12:54

    DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA! IAR FAMILILOR SA LE DEA PUTEREA DE A SUPORTA ACEASTA DURERE NEMARGINITA.

    Multa prostime isi exprima punctul de vedere pe forum. Nu i-am cunoscut, am aflat doar ca au fost deosebiti, nimeni nu a spus un cuvant rau sau urat despre ei, s-a gasit insa prostimea sa faca comentarii mizerabile pe forum. Ce poti sa mai spui cand trei suflete au disparut atat de repede dintre noi, a gresit cineva? cu siguranta da, cineva a gresit, daca acel cineva e baiatul de la volan a platit amaratul de el cel mai mare pret posibil, viata lui si a celor dragi, ce mai vreti? ce va bucura sau ce va determina sa faceti afirmatii rele despre un om care nici macar nu a mai avut timp sa-si dea seama ca a gresit. Bine-nteles ca din cele intamplate trebuie sa invatam toti cei care la un moment dat ne aflam la volan insa asta nu inseamna ca trebuie sa criticam pe cineva care nu mai exista. Iar intrebari de genul: “sunt cumva copii lui Simi Crisan cel cu firma de constructii? sper ca nu…” sunt infecte, ce vrei sa spui omule? mai conteaza ai cui sunt sau mai bine spus ai cui au fost?
    MA UIMESTI PROSTIME COMENTATOARE

    • bobo 28 iunie 2012 la 14:22

      de vina e imbecilul ala de profesor de la cluj,muma lui de bandit…

      • Andreea 28 iunie 2012 la 15:30

        bobo nu cred ca ai dreptate, o fi imbecil, escroc, dobitoc, etc. profesorul acela dar nu cred ca-i vina lui, asa a fost sa fie, daca veneau sau mergeau in alta parte spuneai ca e vina altora? E adevarat ca la examene si de la examene oamenii constinciosi vin obositi, ar putea fi acesta un motiv dar totusi eu zic ca nu are sens sa dam vina pe profesor

  26. Gigi 28 iunie 2012 la 13:59

    Daca ai luat carnet categoria B, C, E … la 18 ani nu inseamna ca esti profesionist.
    In legatura cu soferii de tir sunt niste nesimtiti, nu ca aici ar fi soferul tir-ului de vina ci in general NESIMTITI.

    • bobo 28 iunie 2012 la 14:23

      asa-i..sunt 3 feluri de oameni:buni,rai si soferi de camion…

  27. Simona B 28 iunie 2012 la 15:22

    cel care nu a fost niciodata angajat intr-o depasire riscanta,voluntar sau nu, sa ridice piatra si sa dea! sunt convinsa ca oricui i s-a intamplat macar 1data sa aprecieze gresit distanta sau viteza celui de pe contrasens, dle roshu!!! dai pe dinafara de nesimtire, nemernicule care esti! cum poti sa spui ca au primit ce au meritat?! erau doar niste copii…niste copii foarte muncitori si la locul lor. chiar nu ai pic de respect fata de familiile indoliate, fata de acesti parinti care au muncit din greu ca sa le poata oferi ceva copiilor? este normal ca orice parinte sa incerce sa le cumpere copiilor o masina cat mai sigura. ASA se pune problema,domnilor,nu la modul de masina ‘puternica si scumpa’. de foarte multe ori,in situatii mai putin grave desigur, o masina cinasa face diferenta dintre viata si moarte.bine ca soferului tir ului nu a patit nimic, pentru ca acesti copii au platit oricum mult prea scump aceasta tragica eroare.dumnezeu sa le odihneasca sufetele iar pentru parinti…sa ne rugam si noi sa isi mai revina vreodata…

    • Roshu 28 iunie 2012 la 17:15

      Nu oricine se poate angaja intr-o depasire riscanta si sa i se opreasca acul vitezometrului la peste 150 de km/h,orice om care se gandeste la viata lui si a partricipantilor la trafic nu face asa ceva pe un drum unde limita de vteza e de 100 km /h.Tot ceea ce faci in viata bun sau rau ti se va intoarce.Dumnezeu sa-i odihneasca!

      • Simona B 28 iunie 2012 la 23:19

        sunt foarte curioasa…cine a afirmat ca acul vitezometrului s a oprit la 150 km/h?! presupun ca ai vazut fotografiile cu masina. de-abia se mai distinge volanul…sincer ma indoiesc ca vitezometrul ar mai fi intreg. din cate stiu eu, viteza masinii a fost estimata la 105 km/h, nicidecum 150. dar nu are rost sa ne lansam in presupuneri, deocamdata informatii de acest gen sunt doar la nivel de zvon. sau, daca ar fi sa o facem, de unde stim ca nu a fost vorba despre o defectiune? sau despre o explozie la vre un cauciuc? soferul tirului ar fi afirmat ca passatul i a iesit dintr o data in fata…va fi foarte greu sa stim ce s a intamplat de fapt, pentru ca masina este foarte avariata.
        dar te rog, dle roshu, data viitoare cand vei face o gresesala in trafic, sa te gandesti la acesti bieti copii si la pretul pe care ei l au platit. o tragedie i se poate intampla oricui! vorbesc despre acea secunda de neatentie in care schimbam cd ul sau clipa in care ne intindem dupa telefon ca sa raspundem. pentru ca exista tot felul de greseli pe care toti le facem la volan! nu trebuie neaparat sa fim in depasire ca sa ne facem rau noua sau altor participanti la trafic. iti propun acum sa ii lasam pe acesti copii sa se odiheasca in pace, pentru ca, dle roshu, chiar daca intr adevar conduci atat de prudent pe cat spui, trebuie sa admiti ca pana avem noroc e bine. sa ne fereasca dumnezeu pe toti!

      • SIMONA C. 30 iunie 2012 la 0:02

        OOF DOAMNE DAR SINCER CHIAR ASA TARE VA ROADE…NU PUTETI DORMI NOAPTEA DE GRIJA ALTUIUA CA VAD CA NUMA DE RAU VORBITI BAIETII ASTIA 2…CU CE VAU GRESIT?

  28. Andreea 28 iunie 2012 la 15:40

    Sper sa nu ai si tu candva “norocul” lor, Doamne fereste! mai bine incearca sa gandesti, forteaza-te un pic, hai ca nu-i greu, macar un pic.

    • Andreea 28 iunie 2012 la 15:42

      pentru “anastase 15 case”

  29. marian 28 iunie 2012 la 15:46

    DUMNEZEU SAI ODIHNEASCA IN PACE!!!! DUMNEZEU SA LE DEA PUTERE PARINTILOR SA TREACA PESTE ACEASTA GREA SUFERINTA!!!! terminati cu aceste critici si jigniri asupra lor si a soferului de tir sau asupra soferilor in general k nu cred k este unu dintre noi specealist sau sofer profesionist sa nu facem o greseala la volan!!!!!…. acum noi santem in masura saq zicem doar DUMNEZEU SA II ODIHNEASCA si sa ne feara D-ZEU pe toti de asa ceva!!!!!

  30. Monica 28 iunie 2012 la 16:37

    Nu-mi plac comentarile rautacioase. Nu-i cunosc pe baieti, dumnezeu sa-i ierte, ei se odihnesc si bine ca sunt impreuna, ingeri langa Dumnezeu. cine sufera din toate astea… PARINTII. Cred ca merita, caci ei le-au cumparat jucaria care le-a adus moartea. Nu e devina nici pisica neagra , nici profu, nici examenele asa apropiate, ci PARINTI care sunt inconstienti si plini de bani.

    • corina 28 iunie 2012 la 18:13

      adica un parinte e vinovat cand isi doreste sa-i ofere ce e mai bun copilului sau? cu atat mai mult cu cat are si posibilitatea…nu cred ca nu ai fi facut acelasi lucru pentru copii tai. puteau sa aiba si un logan si orice alta masina, viteza poate nu era aceeasi, dar poate tot sub tir ajungeau.. in fine..parintii nu au de ce sa fie de vina…ei doar le-au oferit ceva…decizia era a copiilor cum o folosesc…adica tie daca iti da mamata o foarfeca si tu iti tai degetele, ea e de vina sau tu ca nu ai stiut cum sa procedezi?

  31. Robert... 28 iunie 2012 la 17:00

    Eu sunt tot cu lacrimi in ochi… i-am cunoscut mereu erau cu zambet-ul pe buze, erau niste copii extraordinari inteligenti frumosi si cu un suflet mare, imi pare rau foarte tare si ma doare, pentru ca din dorinta de a realiza ceva in viata, de a termina o facultate, de a fii cineva au platit cu viata:( Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace… dar toate astea sunt doar cuvinte, cand le auzi te doare si mai tare, iti amintesc ca ei nu mai exista.

  32. marian 28 iunie 2012 la 17:17

    monica zici ca nu iti plac comentarile rautacioase dar tot nu eziti sa faci si tu unu la adresa parintilor!!! crezi ca daca parinti stiau ce se intampla le cumpara masina??!!! hai sa fim seriosii!!! in loc sa zici un d-zeu sa ii ierte judeci parintii!!! nu stiu ce fata poti fi daca nici nu gandesti putin. imi pare rau ca aduc aceste cuvinte asupra ta dar nu imi place cea ce vad ca zici de acei parinti gandestete care acum sant plini de suferinta si de durere!!!…. daca ar zice cineva asa ceva de parinti tai cum teai simti??!!! D-ZEU SA LE DEA PUTERE SA POATE TRECE PESTE ACEST NECAZ

  33. Moni L 28 iunie 2012 la 18:15

    Nu i-am cunoscut pe cei trei baieti, dar cum poate cineva sa judece niste suflete care au trecut in alta lume? erau mult prea tineri si nu meritau.cum puteti spune ca meritau sau ca parintii sunt de vina pt ca le cumpara masini scumpe? orice parinte isi rasfata copilul si ii da tot ce acesta are nevoie ca doar pentru ei muncesc o viata intreaga. Soferul e acuzat de vinovatie ,dar defapt asa le-a fost scris.pacat,mare pacat. Aveau o viata inainte.pe mn m-a socat cand am vazut stirea deci nu vreau sa ma gandesc la parintii,prietenii,colegii si la toti ceilalti care i-au cunoscut. Acum,de acolo de sus,ei vad cata lume i-a iubit. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !

  34. Lkwins 28 iunie 2012 la 18:40

    Eu nu condamn pe nimeni…dar sunt ingrijorat..daca eram eu cu masina mica in loc la TIR ??? ce spuneti? puneti-va in situatia asta. oricat de mult ne-am grabi..la volan nu exista graba..acolo sunt reguli care trebuie respectate. Dumnezeu sa ii odihneasca!

  35. David 28 iunie 2012 la 20:31

    Nu are rost sa invinovatim pe nimeni,faptul e implinit,asta este,condoleante familiei si prietenilor si dumnezeu sa-i ierte.
    Insa e ingrijorator cat de multi tineri pier in accidente rutiere din cauza imprudentei.Sunt de acord,nu exista graba la volan,si oricati ani de experienta ai avea,tot nu ai de unde sa stii ce se poate intampla.Poate pe skill-urile tale te poti baza,dar pe ale altora,niciodata.Mai bine ramai cu o restanta decat sa iti pui viata in pericol.Mai ales in Romania,unde putini soferi respecta regulile de circulatie.
    Desigur,asta nu e vina lor,in alte tari exista autostrazi unde nu esti nevoit sa pierzi timpul.Aici,daca mergi constant,din sat in sat,cu 50km/ora,nu ajungi niciunde in timp util.

  36. Stareta 28 iunie 2012 la 20:51

    Mai are vreo importanta cine este vinovatul?Important este ca trei inimi tinere au incetat sa mai bata, mult prea devreme, prea brusc si mult prea groaznic.Iar alte multe inimi nu-si vor putea alina durerea, nu-si vor putea opri suspinul pentru prea multa vreme.Si te intrebi atunci : cat e de lunga viata ? Ai vrea sa faci prea multe, dar nu stii niciodata cand ti se rupe ata.Astfel de pierderi te marcheaza chiar si strain sa fii.Ce-o fi in inima si sufletul parintilor, familiei ,acestor trei copii?Ei vor ramane vesnic in inimile voastre,trei tineri plini de viata, de planuri de sperante.Durerea ce v-apasa acum in clipe grele,va inceta cu timpul. Va va ramane-n suflet a lor infatisare si amintirile din zilele cu soare.Ei vor trai vesnic in inimile voastre, parinti, bunici,frati, neamuri,prieteni.Sa nu-i uitati nicicand si sa mai puneti cate-o floare pe-al lor mormant.

  37. Georgiu Alexandru 28 iunie 2012 la 20:54

    Dumnezeu sa ii odihneasca
    Condoleante si multa putere ambelor familii

  38. curiosul 28 iunie 2012 la 21:42

    Da…am parcurs aceste mesaje pline de venin….cât de răi suntem noi oamenii….la ce mai folosesc aceste ranchiuni unor defuncți? Cred că ar fi mai bine să adresăm cuvinte de îmbunare, balsamice pentru sufletele părinților:: suntem majoritatea șoferi,pietoni,… deci pericolele ne pasc la orice moment! Haideți, acum, să încercăm să fim mai buni, mai inimoși…să lăsăm răutatea să treacă pe lângă noi și să spunem din inimă un DUMNEZEU SĂ-I IERTE!iar părinților DUMNEZEU SĂ VĂ ÎNTĂREASCĂ!
    Sincere condoleanțe!

  39. byutzaa 29 iunie 2012 la 0:30

    Ce se tot baga altii in seama care nu cunosc situatia?Sunteti niste umiliti de oameni, comentati animalelor fara suflet ca mai puteti schimba ceva… Dumnezeu sa i odihneasca in pace!

  40. marius marius 29 iunie 2012 la 1:36

    nu mai vorbiti daca nu stiti ma ca nu iei or fost de vina !!!!!! ca cel cu autocisterna:((((

  41. Rica Venturiano 29 iunie 2012 la 7:53

    Asa se pare.Din ultimele informatii se pare ca cisterna a intrat in ei.Oricum ei nu au facut nici o depasire fiindca nu au avut nici o masina in fata.Mergeau pe partea lor,asa arata masuratorile facute la fata locului.Viteza estimata de organele de cercetare 105 km/h,deci: atotstiutorilor, pe acea portiune de drum era o viteza normala.Nu va mai dati cu parerea aiurea daca nu a-ti fost acolo.

  42. ... 29 iunie 2012 la 9:21

    Acum sa va vad pe toti aia care ati comentat ca e vina lor…hai roshule, nu mai esti asa tare acum nu? Idiot si cretin ce esti!!!

    • Reporter 81 2 iulie 2012 la 2:14

      Cred ca politisti pot sa verifice tahograful celui cu cisterna,timpul care l-a condus,fara oprire.Deci poate sa vada daca acesta s-a oprit sa doarma(timp obligatoriu de repos pt.toti soferii).daca nu a facut-o inseamna ca acesta (cu cisterna),fiind obosit , a adormit la volan si astfel a creeat ACCIDENTUL.Macar sa -i fie de invatare de minte lui si celor de teapa lui ca Romania nu este : ” tara lui voda papura “.Dece sa plateasca intotdeauna”mortul”,sa plateasca cel ce a creeat accidentul.Cit parintilor si prietenilor acestor morti nevinovati,le transmit cele mai sincere condoleante si Dumnezeu sa-i tina tari pentru durerea lor.A fi parinte stim cata durere poate exista in inima pentru nu un copil ci doi pierduti impreuna cu prietenii acestora.Dumnezeu sa pazeasca pe toti oamenii de orice rau.Celor ce vorbesc de rau pe altii ii sfatuiesc,sa isi verifice faptele lor si apoi daca vor sa critice,sa critice,nu pe cei nevinovati ci pe cei vinovati,doar in cazul ca acestia cunosc bine adevarul.”NU JUDECA , CACI VEI FI JUDECAT”.

  43. yna 29 iunie 2012 la 11:45

    ca sa stiti si voi nu a existat nici o depasire si viteza a fost de 100 km/ h +/- cativa km …a fost o clipa de neatentie din partea soferului… moment in care a iesit pe contrasens.. in spatele masinii passat era o alta masina a unui prieten de-al lor, care a vazut totul!!!

  44. doar invidie 29 iunie 2012 la 16:14

    ca a fost vina soferului de cisterna, vina lui Marius(soferul autoturismului)….eu zic ca nu mai conteaza si macar in aceste momente sa ne abtinem de la comentarii rautacioase..ei ne-au parasit pt totdeauna.toti suntem inca socati si nu ne vine sa credem ca Marius, Marcel si Cosmin ca nu ne m-ai sunt alaturi.Ma uit la numerele lor de telefon si parca as vrea sa ii sun, dar stiu ca nu mi-ar raspunde nimeni.Seara cand ma pun sa dorm ma gandesc ca este un vis urat din care o sa ma trezesc dimineata,dar asta este..Si pt Mister ROSHU sa sti ca nu e frumos ceea ce faci, dai dovada de multa prostie.te rog eu decat sa comentezi de rau pe cineva mai bine te abtii.Nu iti doresc raul, dar nu iti doresc nici situatia asta in care sunt eu, ceea din postura de prietena buna, pt ca e dureros.Intradevar ca toti avem de invatat din aceasta situatie, si sper sa o facem si sa nu m-ai platim asa de scump pt un moment de neatentie din vina lui Marius ori din partea soferului de cisterna.Dumnezeu sa-i ierte!!Intr-o zi ne vom revedea.La revedere prietenii mei scumpi si Dragi:(

  45. Cristi Crisan 29 iunie 2012 la 16:30

    Auzi ma Narcis, nu cred ca esti tu in masura sa vorbesti de cineva pe care ii cunosti din auzite si cu faza cu permisul mai ai de umblat vre-o 2 vieti sa ajuni sa conduci ca Marius,eu zic sa iti vezi de caprele si de oile tale si sa ii lasi pe cine ii conteau sa vorbeasca…Dumnezeu sa ii ierte!!!!!

    • SIMONA C. 30 iunie 2012 la 0:05

      bravo cristi!

  46. cc 29 iunie 2012 la 20:26

    Cristi iti dau dreptate..poate ei nu au km cu fata cati au avut Marius si Marcel cu spatele…..dar asta este viata este trecatoare uneori prea trecatoare…imi pare rau de ei..ma gandesc la multe momente comice in care ma faceau sa rad in care ma binedispuneau…pacat ca au ramas doar amintirile…Dumnezeu sa-i ierte!

  47. anonim 30 iunie 2012 la 0:10

    dar nu s-a gandit nimeni ca domnul de la autocisterna a adormit? si ca a intrat in ei? si ia aruncat pe celalalt sens de mers? omul ala oricum nu recunoaste daca nu il mustra constiinta…oricum marius si marcel nu mai pot spune nimic daca au fost ucisi sau nu

  48. steli 30 iunie 2012 la 13:06

    acuma gata nu va mai certati asa leo fost soarta
    dumnezeu sai ierte!!!

  49. asddsa 1 iulie 2012 la 11:43

    Mare tragedie!Bunul Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace!
    Pe noi Doamne,iarta-ne,ca de multe ori vorbim cand ar trebui sa tacem!
    Condoleante familiilor indoliate!

    • Horea 1 iulie 2012 la 12:26

      Frumos ai vorbit (scris)!

  50. Eu 1 iulie 2012 la 11:55

    Pt. aia care o tot tin ca ala a fost sofer profesionist si ca aveau nu stiu cate examene si orice alta scuza penibila. Hai sa presupunem ca Schumacher de abrud nu ar fi intrat in coliziune cu o cisterna ci cu mata si tato si iar fi omorat si apoi sa vedem cum ati fi comentat voi. Iar prostiile alea ca noi nu avem dreptu sa judecam is prosti pure. Ai facut o fapta am dreptu sa imi exprima parerea despre tine in legatura cu fapta. Ai condus ca un iresponsabil ai primit cea ce ai meritat (pacat de ceilalti doi care nu iau zis stai ma mai incet ca ne omori) si bine ca sau lovit de o cisterna si nu au omorat vreo familie nevinovata.

  51. Reporter 81 1 iulie 2012 la 12:54

    Drumurile acestea sunt foarte periculoase,la cea mai mica greseala,ZBANG,ti-a tras-o unul ca nici nu sti de unde a venit:”cum,ce,unde”.Important este ca noi cei care am ramas in viata,sa luam aminte din greselile altora,nu sa criticam ci sa invatam,toti facem greselidar nu intotdeauna le platim,asa ca cine nu agresit niciodata in viata,acela sa vorbeasca de rau,mortii.Eu personal,tin sa transmit printilor acestora CONDOLEANTELE MELE SI DUMNEZEU SA-I SPRIJINE IN MAREA LOR DURERE.A fi parinte inseamna inainte de toate pe langa bucurii:suferinte ,doar un parinte stie cat sufera pentru ca,copii sa aibe rostul lor.

  52. asddsa 1 iulie 2012 la 13:19

    “Horea”,multumesc pentru apreciere.
    Am si eu un baiat de varsta celor decedati.
    Pe al meu sa-l ocrotesca Dumnezeu iar tinerilor decedati,Domnul sa le ierte pacatele.