UPDATE: Accident rutier la Unirea – o persoană a murit după o coliziune între două TIR-uri

accident tir2O persoană a murit iar traficul a fost blocat pe ambele sensuri joi seara, în jurul orei 19.00, în localitatea Unirea, în urma unui accident rutier.

Potrivit IPJ Alba este vorba despre o coliziune între două TIR-uri. La locul accidentului a intervenit și un echipaj de descarcerare de la Detașamentul ISU Aiud. În prezent se desfășoară cercetări pentru a se stabili cu exactitate cauzele și împrejurările încare s-a produs tragicul eveniment rutier.

UPDATE: Din primele informații de la fața locului rezultă că unul dintre autotrenurile implicate în accident transporta grinzi de beton. În urma impactului acestea s-au răsturnat peste celălalt TIR și l-au strivit pe șofer. Pentru a scoate cadavrul este necesară intervenția unui utilaj special.

UPDATE 2: Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Alba, autotrenul încărcat cu profile de beton, condus de un șofer în vârstă de 23 de ani, din județul Cluj, se deplasa pe direcția Aiud – Turda. În localitatea Unirea, în zona Sălii de Sport șoferul a intrat într-o depășire riscantă iar când a încercat să intre înapoi pe banda sa de mers, a pierdut controlul volanului și a intrat în coliziune cu celălalt autotren care trasporta cauciucuri, care venea din sens opus iar grinzile s-au răsturnat peste cabina șoferului în vârstă de 24 de ani (domiciliat tot în județul Cluj).

UPDATE 3:La data de 27.06.2013, ora 19.11, pe DN 1, la km 427, în localitatea Unirea, judeţul Alba, M.N., un tânăr de 22 de ani, din municipiul Turda, în timp ce conducea un autotractor cu semiremorcă în direcţia Aiud – Turda, s-a angajat în efectuarea unei depăşiri într-o zonă în care această manevră este interzisă, împrejurare în care a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă din sens opus de S.M.V., de 24 de ani, din Câmpia Turzii. În urma accidentului S.M.V. a decedat la locul producerii accidentului, fiind prins sub grinzile de beton ce s-au răsturnat din camionul condus de M.N. Conducătorul auto care a provocat accidentul a suferit leziuni corporale ușoare. Cercetările sunt continuate”, precizează reprezentanții IPJ Alba.

Ioana SFÂRLEA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0720.534.339


Acest articol a fost citit de 9151 ori

15 Răspunsuri la UPDATE: Accident rutier la Unirea – o persoană a murit după o coliziune între două TIR-uri

  1. Romania pitoreasca 28 iunie 2013 la 3:29

    Ce soarta va avea soferul de 23 ani, omorandu-l pe cel de 24 ani. Ani grei de inchisoare, din pacate, pentru neatentia la volan si un ghinion remarcabil.

    • Linia continua 28 iunie 2013 la 11:32

      Stai linistit,n-a facut Huidu puscarie,care a omorat 3 oameni,asta o sa scape si el daca nu era baut,garantat.Criminalii de fapt sunt aia care le dau carnetele astora.Pt ca astia care isi iau carnetele asa cum si le iau,toata lumea stie cum,amatori sau profesionisti,sunt niste bombe cu ceas lasate libere pe sosele.

  2. Observatorul de serviciu. 28 iunie 2013 la 7:52

    Doi neghiobi profesionisti cum le place lor sa spuna , celalalt neghiob care circula regulamentar trebuia sa frineze , nu sa intre ca prostu in tirul care a depasit …
    astia sunt soferoii profesionisti , da-tii inainte !!!

  3. Vlad Alexandru 28 iunie 2013 la 23:22

    Am ajuns la locul accidentului imediat dupa producerea acestuia, n-am vazut in viata mea un accident asa de urat ca si acesta. Imi pare nespus de rau ca s-a soldat cu moartea unui tanar de varsta mea. Imaginile pe care le-am vazut ieri au fost traumatizante. Te pune putin pe ganduri, zi esti si maine pleci … in cele din urma, viata e un fir de iarba purtat de vant incoace si-n colo.

  4. Andrei 29 iunie 2013 la 7:23

    Dureros!
    Il cunosc pe baiatul care a murit, in sambata Pastilor si-a cerut prietena de sotie si in 2015 aveau programata nunta!
    Nici nu vreau sa ma gandesc ce durere mare este in familie!
    Dumnezeu sa il odihneasca!

  5. camion 29 iunie 2013 la 16:29

    DUMNEZEU SA-L IERTE. L-am cunoscut si eu, nu trebuie sa judecam pe nimeni si sa nu facem prost pe altul, morti nu se vorbesc de rau, puteam fi oricare in locul lui, iar intr-un moment ca acela nu stiu cum as fi reactiona eu sau altul. Sa-i fie tarana usoara!

  6. Georgiana 29 iunie 2013 la 19:28

    Are dreptate cine spune ca daca nu a facut Huidu inchisoare nu va face nici cel vinovat de acest accident,astea sunt legile in Romania.El e mare destept,cu o asemenea incarcatura se baga in depasiri,pe deasupra si intr-o zona in care sunt interzise,un nebun,pacat ca a trebuit sa plateasca tot cel care circula regulamentar.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

  7. Sofer 29 iunie 2013 la 20:31

    Nu suntem noi in masura sa judecam pentru ca nu am fost acolo, nu stim exact cum au reactionat fiecare dintre cei doi soferi…Nimeni nu si-a dorit sa se intample aceasta tragedie…o viata curmata si o constiinta incarcata, nu exista dureri mai mari pe lumea asta.
    Nu cred ca exista sofer care sa nu fi depasit pe linie continua dar din pacate pentru cei doi a fost cel mai nepotrivit moment.
    Sa-i ajute Dumnezeu pe parinti si rude sa treaca peste imensa durere..

    • Kenworth 2 iulie 2013 la 21:48

      corect :)

  8. Loo 30 iunie 2013 la 16:22

    Georgiana, daca nu sti circumstantele exacte care au cauzat accidentul ar fi cel mai bine sa nu te pronunti. Si ziarul ar fi bine sa mai faca un update, sa spuna cum au stat in realitate lucrurile, nu doar sa ne apucam sa aruncam vorbe pe baza cercetarilor initiale si nu cele finale.

  9. Sfarlea Ioana Raluca 30 iunie 2013 la 16:51

    Am dat in update comunicatul de la IPJ Alba. Daca stiti dumneavoastra ca in realitate lucrurile stau altfel va rugam sa ne spuneti si noua. Va multumim!

  10. Cosmin 30 iunie 2013 la 22:11

    Circumstantele exacte stau in diagramele soferilor si declaratia turcului. In realitate asa stau lucrurile cum sunt prezentate pe site. Ma intreb cine ar dori sa stea altfel?

  11. Sofer de camion 2 iulie 2013 la 8:50

    Mi se pare totusi ciudat cum se acuza ca din cauza unei depasiri s-a produs accidentul. Unde e masina depasita? Nu era logic sa fie si ea implicata in accident? Daca soferul de pe camion nu intra inapoi pe banda, dupa depasire, cred ca intra in coliziune si cu tirul turcului, nu?
    @Georgiana , nu cred ca e cazul sa comentam noi ce incarcatura avea fiecare camion si sa-i facem nebuni pe altii. Cu siguranta nu si-a dorit nimeni aceasta tragedie.

  12. Auto 3 iulie 2013 la 11:03

    ntal pe contSofer de camion – ai dreptate.
    Eu conduc din ’78 si totusi nu pot acuza soferul care a scapat pentru ca in astfel de accidente trebuie luate in calcul mai multe aspecte : factorul OM, factorul AUTOVEHICUL, factorul CONDITII METEO , etc.
    Din pozele prezentate pe site se vede cum parca s-a ferit cel care transporta grinzi. Cabina e rasturnata in dreapta carosabilului iar celalalalt a intrat frontal pe contrasens. Altfel cred ca intrau in coliziune ambele cabine.
    Iar legat de depasire, cred ca ai dreptate Sofer de camion …ar fi trebuit sa mai fie un camion implicat in accident , daca intr-adevar asta era cauza accidentului sau sa fie camionul care transporta grinzi pe contrasens…

    • Alt sofer 3 iulie 2013 la 18:04

      Din cate am auzit, a murit si persoana care “initial” a supravietuit…