VIDEO exclusivitate: Șoferul care a provocat accidentul mortal de la Săsciori, adus la sediul Poliției Alba

Autorul accidentului mortal petrecut duminică noaptea, pe DN 67 C, în localitatea Laz din comuna Săsciori a fost adus de polițiști la mâini la sediul IPJ Alba pentru audieri.

Cu privirea în pământ, Ioan Petre de 26 de ani din Săsciori nu a vrut să spună dacă știe că prietenul său aflat pe scaunul din dreapta al mașinii în momentul impactului a murit sau cât alcool a consumat înainte să se urce la volanul autoturismului Skoda Octavia, cu care s-a oprit puțin mai târziu în zidul unei case.

În urma tragicului accident un prieten de-al lui Ioan Petre, în vârstă de 19 ani din Săsciori a decedat, iar un alt consătean, de doar 17 ani, a fost rănit grav, zbătându-se acum între viață și moarte la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. Ceilalți doi pasageri din mașină și Ioan au suferit răni minore pentru care nu a fost necesară internarea în spital.

Potrivit polițiștilor șoferul autoturismului Skoda, ce a provocat accidentul, a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat o valoare de peste 0,70 mg/alcool pur în aerul expirat, iar la analizele de sânge peste 1 la mie alcoolemie.

Cu conștiința încărcată de moartea brutală a prietenului său de 19 ani și accidentarea gravă a altuia de 17 ani, Ioan Petre riscă acum 7 ani de închisoare pentru omor din culpă și conducerea unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice.

UPDATE 1:  Luni dimineață la ora 5.00 tânărul de 17 ani rănit grav în accident a decedat la Spitalul de urgență din Alba Iulia.

UPDATE 2: Ioan Petre, șoferul vinovat de producerea accidentului a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat, acestuia fiindu-i recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Conform buletinului de analize tânărul avea în sânge o cantitate de 1,50 mg/l (prima probă ) respectiv 1,35 mg/l (a doua probă).

Faţă de acesta a fost luată măsura reţinerii pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de azi, 01.10.2012, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba cu propunere de arestare preventivă sub aspectul comiterii infracţiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi conducerea pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală.

 

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136


Acest articol a fost citit de 565 ori

16 Răspunsuri la VIDEO exclusivitate: Șoferul care a provocat accidentul mortal de la Săsciori, adus la sediul Poliției Alba

  1. dolfi 1 octombrie 2012 la 7:37

    i s-a urcat smecheria la cap și l-a mancat in cur sa bea ca porcu…Acum sa suporte consecintele!

  2. gelu 1 octombrie 2012 la 8:30

    poate sa invoce un precedent pentru a scapa de puscarie.
    Serban Huidu a intrat pe contrasens omorand trei oameni fara sa primeasca puscarie cu executare.
    baiatul asta din Sasciori a omorat un singur om,adevarat ca era baut dar daca punem in balanta 3 morti cu 1 parca tot cei trei cantaresc mai mult.

  3. una 1 octombrie 2012 la 9:19

    nu a omorat unul, ci DOI!!! celalalt tanar a murit mai tarziu!!!
    si nu e la prima abatere pe care o are!!!

  4. unu 1 octombrie 2012 la 15:12

    Acest nemernic nu e la prima abatere,din accidentul precedent un ranit grav si acum merge pe carje,nu stiu cine ia dat carnetul,nu stia sa mearga incet,trecea prin localitate tot cu 90-100,smecheru curului,cap de pula,pacat de ceilalti doi baieti din Laz,ce sa zic 7 ani?25 merita,si sa nu mai pupe vreodata carnet de sofer.

    • klarisa 3 octombrie 2012 la 16:13

      bai nesimtit esti tu….asa ca nu mai vorbi urat la dresa lui pt ca acest om are si el suflet si nu cred cxa ai vrea sa fi in sufletul lui si daca cei doi au murit asa a fost sa fie….nimeni nu ia obligat sa se urce cu el in masina stiind ca este beat asa ca silent

      • Aiud 5 octombrie 2012 la 19:00

        ce suflet???….dar…nicaieri nu zice ca tre sa te urci beat la volan….eu las executa…as introduce iarasi pedeapsa cu moartea….pentru ca doar asa scapam de incostiienti astia…pokemoni care conduc masini…

  5. Lex 1 octombrie 2012 la 15:50

    Asasini de teapa lu criminalu asta ar trbui sa faca de ani de inchisoare nu ani cu suspendare conform ,,legilor,, din Romania !

  6. Lex 1 octombrie 2012 la 15:52

    30 de ani nu 2 cu suspendare!

  7. de ce ? 1 octombrie 2012 la 20:57

    Privind la inelul din urechea lui si fruntea de “ghertzoi” de doi lei, realizezi ca individul este un RATAT, iar locul lui nu poate fi decat la spalat toaletele unei puscarii, pentru citeva decenii. Poate asa ii ies din cap aerele de DUR. Oare parintii lui cum gandesc acum cand alti parinti, ingroapa un copil? Nu puteau sa-i traga tampitului un sut in dos cind trebuia ?

  8. candy 1 octombrie 2012 la 21:33

    daca tot scrii la ziar, Presecane, sa stii ca pe acest individ nu-l cheama Ioan Petre , ci Petra! E cu totul alt nume! sau daca oricum nu conteaza, atunci nu mai scrie!!!

  9. Gogu 1 octombrie 2012 la 22:18

    Lasa ca cercelul o sa faca furori la academia din Aiud. Sunt niste baieti cam statuti pe acolo si le-ar prinde bine o prospatura. Pacat ca nu avem o activitate preventiva a autoritatilor- asemenea specimen nu trebuia sa mai conduca dupa accidentul precedent. Pacat de cei doi tineri.

  10. Nelu 2 octombrie 2012 la 10:10

    Cum naiba isi iau carnetul toti oligofrenii?

  11. mm 2 octombrie 2012 la 21:19

    Nu cred ca suntem in masura sa judecam asa aspru un om,asa cum e el,bun sau rau.
    Un lucru e sigur…intentia lui nu a fost sa-i omoare pe acesti tineri.Si vinovati sunt toti.El in starea in care se afla nu avea ce cauta la volan si ei nu aveau ce cauta in masina acestuia, despre care se stia cat de periculos era in trafic si mai ales ca era ff beat.Mai bine veneau pe jos,optiuni erau.Dar degeaba ne dam toti cu parerea acum.Fapta s-a consumat,tragedia a avut loc.Mai putem sa ne rugam pentru sufletele lor si pentru ale noastre.
    Pentru toti sunt momente grele….Sa fim fericiti cei care nu avem un asa mare necaz,si sa invatam ceva din asta,nu sa injuram,sa-i dorim si mai mult rau ,lui, soferului.Are el de dus o cruce grea…
    Daca vrem sa cautam vinovati:politia din zona, care cu siguranta stiau de comportamentul lui in trafic si nu au luat masuri si parintii pentru lipsa celor 7 ani de acasa,copil scapat din mana,fara frica de nimic,respect si altele(si uite la ce se ajunge!!!…)
    Familiile care si-au pierdut baietii..cu siguranta,durere mai mare nu exista pe lumea asta, decat sa-ti vezi copilul intre patru scanduri.Pacat ca s-a intamplat asa,dar Dumnezeu are un plan pentru fiecare si nu e intotdeauna asa cum vrem noi…Sa ne fie asta lectie,la toti!!!!

  12. klarisa 3 octombrie 2012 la 16:10

    toata lumea poate sa isi dea cu paprerea..e usor sa judeci…pentru cei care au postat aici numai vorbe urate la adresa lui PETRA sunt niste nesimtiti care nu au bunul simt nimeni nu este in masura sa judece pe nime….frate fi tare eu sunt langa tine…si viata merge inainte indiferenet de ce va fi!!!fi tare!!!!

    • de ce ? 3 octombrie 2012 la 22:08

      Iubestel tu kakarliso ! Parintii celor decedati l-ar omori pe sceleratul mintal, daca ar pune mana pe el. Si apoi NESIMTITA esti tu, care probabil stiai bine pe betiv si trebuia sa dai telefon politiei sa-l opreasca in drum, nu sa dai vina pe altii. Poate vei avea si tu pe constiinta pe bietii decedati.

  13. ... 3 octombrie 2012 la 16:17

    …Acestia sunt soferii din romania.. mai mult nu am ce spune.. baiatul acesta cand s-a urcat in masina oare a fost constient? a fost aproape in coma ce dracu… pacat de cei 2 si acest individ merita mai multi ani de inchisoare ….Condoleante familiei..